Z WIARĄ o FINANSACH

Co ma Pan Bóg do pieniędzy? – odcinek 1

Własność, zarządzanie, pieniądze, dziesięcina, dług, budżet domowy – to tematy, które wraz z księdzem Tomaszem będziemy omawiać i zgłębiać w świetle Słowa Bożego.

Co ma Pan Bóg do pieniędzy? – odcinek 2

Własność, zarządzanie, pieniądze, dziesięcina, dług, budżet domowy – to tematy, które wraz z księdzem Tomaszem będziemy omawiać i zgłębiać w świetle Słowa Bożego.

Moje, nasze… no właśnie, czyje te pieniądze? Odcinek 1

Bóg jest żywo zainteresowany także naszym portfelem. Zaopatruje jak dobry ojciec swoje dzieci. Czy Ty nie dbasz o swoje dzieci, starając się zabezpieczyć ich byt? O ileż bardziej Bóg Ojciec, który jest Panem wszystkiego, zatroszczy się o Ciebie. Oczywiście jesteś wolny i możesz zrobić z kasą, co chcesz, ale czy tak postępując, będziesz dzieckiem Bożym?

Moje, nasze… no właśnie, czyje te pieniądze? Odcinek 2

W rodzinie każdy ma swoją rolę. Rodzice starają się być tymi. którzy zaopatrują, troszczą się, czuwają. Ale dzieci nie powinny pozostać bierne, są też odpowiedzialne za dom rodzinny na tyle, na ile mogą i potrafią. A my jako Boże dzieci? Czy potrafimy zaufać i uwierzyć, że jest Ojciec, który troszczy się o nas? Bóg patrzy na nas z miłością. Kocha nas i wie czego potrzebujemy.

Zaryzykujesz skok w przepaść?

W dziedzinę pieniędzy i posiadania najtrudniej wejść ze światłem wiary. Przywiązanie do pieniędzy i lęk przed ich brakiem może zdominować naszą codzienność. Potrzebne jest światło wiary, bo Bóg tutaj także ma swoje objawienie. Zrób skok wiary, skok w przepaść i zobacz, jak miękkie lądowanie zafunduje Ci Ojciec.

Czy u Ciebie ciężar jest po właściwej stronie?

Jak się wyrwać z pędu konsumpcjonizmu w świecie, który buduje na fundamencie pieniądza? Gdzie znaleźć odskocznię, przeciwwagę, aby nie dać się zwariować. Jaki fundament nada sens naszemu życiu? Komu zaufać? Sprawdź, czy u Ciebie ciężar jest po właściwej stronie?

Zarządzaj dobrami, które masz.

Kiedy Pan Bóg zabiera? Kiedy okazujemy się złymi sługami, którzy nie odpowiedzieli na zaufanie Pana. Uczciwi, grzeczni, cisi… Przypowieść o talentach (Mt 25, 14-30) to doskonała wskazówka, która pomoże Ci właściwie spojrzeć na obrót pieniędzmi.

Boisz się co będzie jutro?

Czy starczy od 1-go do 1-go? Co będzie jutro? Przychodzi nieraz taka chwila, taki moment trudności, który jest dla nas dotknięciem niemożliwego, czyli momentem, w którym można doświadczyć siły wiary. Nie bez powodu Pan Jezus mówi, że bogatemu jest trudno wejść do Królestwa Niebieskiego. Ta trudność polega właśnie na tym, że pokładając ufność w bogactwie, nie zauważy, że środki materialne nie wystarczą, aby kupić sobie życie wieczne. I bogactwo i nędza może zasłonić Boga. Razem z Ojcem możesz ominąć te skrajności, nie zaprzedać duszy, nie zatracić nadziei.

Przypowieść o nieuczciwym rządcy. 

Dlaczego Pan pochwalił rządcę, który robił przekręty?

Majątek Pana został rozdany. Czy o to chodziło? Czy Ciebie też intryguje ta przypowieść? A co z naszą wiernością? Czy nie rozgrzeszamy się sami z małych nieuczciwości? Malutkie rzeczy ciągle do nas wołają o wierność, a ich znaczenie dla naszego budżetu domowego może być ogromne. Czy nie marnujesz energii elektrycznej, wody, innych darów Bożych?

Czy Pan Bóg jest Aptekarzem?

A może jest, ale w takim dobrym znaczeniu. Aptekarz, żeby zrobić dobre lekarstwo, musi być dokładny. Nasze życie winno być dokładne. Jest darem Bożym, nie może być ani byle jakie, ani nonszalanckie, ani bezsensowne. Bierzemy odpowiedzialność za dar który otrzymaliśmy. Dla człowieka wierzącego to jest niezwykle ważne. Osobiście bardzo nie lubię niedokładnych przepisów (np. takich na szklanki, łyżki itp.). Niedokładny przepis może zepsuć najlepszą potrawę, wypiek, danie. Zatem zachęcamy do dokładności. Także, a może przede wszystkim w sferze finansowej.

LISTA AKTYWÓW

Zadanie domowe – przygotuj listę aktywów.
Czy zrobiłeś już spis tego, co posiadasz?
Może jest coś, czego nie potrzebujesz, a Ty niepotrzebnie się zadłużasz?
Warto zrobić listę, aby dobrze zarządzać tym, co posiadamy.
Aby zobaczyć, co jest nam potrzebne do życia, a co jest zbędne.
No i pytanie, czy jesteś wdzięczny za to co masz? Czy podziękowałeś za to Ojcu?

Zapisz się na nasz newsletter!

Będziemy informować Cię o nowych artykułach i ciekawych wydarzeniach. Po zapisie otrzymasz dostęp do strony z bezpłatnymi kalkulatorami i arkuszami finansowymi, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki w tworzeniu domowego budżetu, skategoryzować wydatki, policzyć wydatki świąteczne i kilka innych!
Dla szukających inspiracji mamy także plik mp3 z konferencją „Finanse w trudnych czasach”.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych  w celu otrzymywania newslettera z informacjami zamieszczanymi na stronie www.compass.org.pl

Informujemy, że Twoja zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres fundacja@compass.org.pl

Dodaj komentarz

Close Menu