Z WIARĄ o FINANSACH

Co ma Pan Bóg do pieniędzy? – odcinek 1

Własność, zarządzanie, pieniądze, dziesięcina, dług, budżet domowy – to tematy, które wraz z księdzem Tomaszem będziemy omawiać i zgłębiać w świetle Słowa Bożego.

Co ma Pan Bóg do pieniędzy? – odcinek 2

Własność, zarządzanie, pieniądze, dziesięcina, dług, budżet domowy – to tematy, które wraz z księdzem Tomaszem będziemy omawiać i zgłębiać w świetle Słowa Bożego.

Moje, nasze… no właśnie, czyje te pieniądze? Odcinek 1

Bóg jest żywo zainteresowany także naszym portfelem. Zaopatruje jak dobry ojciec swoje dzieci. Czy Ty nie dbasz o swoje dzieci, starając się zabezpieczyć ich byt? O ileż bardziej Bóg Ojciec, który jest Panem wszystkiego, zatroszczy się o Ciebie. Oczywiście jesteś wolny i możesz zrobić z kasą, co chcesz, ale czy tak postępując, będziesz dzieckiem Bożym?

Moje, nasze… no właśnie, czyje te pieniądze? Odcinek 2

W rodzinie każdy ma swoją rolę. Rodzice starają się być tymi. którzy zaopatrują, troszczą się, czuwają. Ale dzieci nie powinny pozostać bierne, są też odpowiedzialne za dom rodzinny na tyle, na ile mogą i potrafią. A my jako Boże dzieci? Czy potrafimy zaufać i uwierzyć, że jest Ojciec, który troszczy się o nas? Bóg patrzy na nas z miłością. Kocha nas i wie czego potrzebujemy.

Zaryzykujesz skok w przepaść?

W dziedzinę pieniędzy i posiadania najtrudniej wejść ze światłem wiary. Przywiązanie do pieniędzy i lęk przed ich brakiem może zdominować naszą codzienność. Potrzebne jest światło wiary, bo Bóg tutaj także ma swoje objawienie. Zrób skok wiary, skok w przepaść i zobacz, jak miękkie lądowanie zafunduje Ci Ojciec.

Czy u Ciebie ciężar jest po właściwej stronie?

Jak się wyrwać z pędu konsumpcjonizmu w świecie, który buduje na fundamencie pieniądza? Gdzie znaleźć odskocznię, przeciwwagę, aby nie dać się zwariować. Jaki fundament nada sens naszemu życiu? Komu zaufać? Sprawdź, czy u Ciebie ciężar jest po właściwej stronie?

Zarządzaj dobrami, które masz.

Kiedy Pan Bóg zabiera? Kiedy okazujemy się złymi sługami, którzy nie odpowiedzieli na zaufanie Pana. Uczciwi, grzeczni, cisi… Przypowieść o talentach (Mt 25, 14-30) to doskonała wskazówka, która pomoże Ci właściwie spojrzeć na obrót pieniędzmi.

Boisz się co będzie jutro?

Czy starczy od 1-go do 1-go? Co będzie jutro? Przychodzi nieraz taka chwila, taki moment trudności, który jest dla nas dotknięciem niemożliwego, czyli momentem, w którym można doświadczyć siły wiary. Nie bez powodu Pan Jezus mówi, że bogatemu jest trudno wejść do Królestwa Niebieskiego. Ta trudność polega właśnie na tym, że pokładając ufność w bogactwie, nie zauważy, że środki materialne nie wystarczą, aby kupić sobie życie wieczne. I bogactwo i nędza może zasłonić Boga. Razem z Ojcem możesz ominąć te skrajności, nie zaprzedać duszy, nie zatracić nadziei.

Przypowieść o nieuczciwym rządcy. 

Dlaczego Pan pochwalił rządcę, który robił przekręty?

Majątek Pana został rozdany. Czy o to chodziło? Czy Ciebie też intryguje ta przypowieść? A co z naszą wiernością? Czy nie rozgrzeszamy się sami z małych nieuczciwości? Malutkie rzeczy ciągle do nas wołają o wierność, a ich znaczenie dla naszego budżetu domowego może być ogromne. Czy nie marnujesz energii elektrycznej, wody, innych darów Bożych?

Czy Pan Bóg jest Aptekarzem?

A może jest, ale w takim dobrym znaczeniu. Aptekarz, żeby zrobić dobre lekarstwo, musi być dokładny. Nasze życie winno być dokładne. Jest darem Bożym, nie może być ani byle jakie, ani nonszalanckie, ani bezsensowne. Bierzemy odpowiedzialność za dar który otrzymaliśmy. Dla człowieka wierzącego to jest niezwykle ważne. Osobiście bardzo nie lubię niedokładnych przepisów (np. takich na szklanki, łyżki itp.). Niedokładny przepis może zepsuć najlepszą potrawę, wypiek, danie. Zatem zachęcamy do dokładności. Także, a może przede wszystkim w sferze finansowej.

LISTA AKTYWÓW

Zadanie domowe – przygotuj listę aktywów.
Czy zrobiłeś już spis tego, co posiadasz?
Może jest coś, czego nie potrzebujesz, a Ty niepotrzebnie się zadłużasz?
Warto zrobić listę, aby dobrze zarządzać tym, co posiadamy.
Aby zobaczyć, co jest nam potrzebne do życia, a co jest zbędne.
No i pytanie, czy jesteś wdzięczny za to co masz? Czy podziękowałeś za to Ojcu?

WDZIĘCZNOŚĆ

Czy zdajesz sobie sprawę z wielkości daru, jakim dysponujesz? Czy wiesz, za co Panu Bogu dziękować? Jeśli masz już listę swoich aktywów, to zastanów się nad jej duchowym wymiarem. Za tym co masz, kryje się Boża dobroć, życzliwość innych ludzi Twoja pracowitość. Trzeba dziękować. Bądź jak dziecko, ucz się od dzieci – ich radość i wdzięczność niejednokrotnie nas zawstydza. Podziękuj Ojcu podczas modlitwy za dary, które otrzymałeś. Postaw przed sobą zadanie, zadanie wewnętrzne, duchowe, abyś umiał powiedzieć „wszystko co mam, jest Twoje”. To niezwykle trudne, bo niejednokrotnie w pieniądzu, w dobrach materialnych pokładamy ufność. Zachęcamy do podjęcia praktyki modlitwy dziękczynnej, indywidualnej, a najlepiej rodzinnej właśnie za dobra materialne, za poczynione zakupy, nabyte sprzęty, za pieniądze po prostu. I do modlitwy o mądre zarządzanie otrzymanym dobrem.

Czas na zakupy, czy czas na ADWENT?

Święta tuż, tuż i pewnie w Twojej głowie krążą już myśli, ile pieniędzy w tym roku wydasz na dekoracje, świąteczne potrawy no i na prezenty. Oby Twoim przewodnim mottem nie stało się powiedzenie „zastaw się, a postaw się”. Niestety wiele rodzin zada sobie jednak pytanie, jak sfinansować Boże Narodzenie w tym roku. Według badań przeprowadzonych w minionych latach, około dwie trzecie z nich wyda więcej, niż mogą sobie pozwolić. W ruch pójdą karty kredytowe, szybkie pożyczki i zakupy na raty, a konsekwencje tych nerwowych ruchów spadną na kolejne miesiące, mocno zakłócając stabilność domowego budżetu. Pora zatem zastosować przedświąteczny ABS, który uchroni nas przed skutkami tego finansowego poślizgu.

Boże Narodzenie – ILE wydasz na ŚWIĘTA?

Oceń przynajmniej w przybliżeniu, jaki wydatek na Święta Bożego Narodzenia nie zrujnuje rodzinnych finansów. Jeśli ta kwota będzie dla Ciebie zbyt wysoka, zastanów się, jak ją ograniczyć. Z reguły największy wpływ mają na nią prezenty, którymi chcemy obdarować naszych najbliższych. Pomyśl zatem, czego w najbliższej przyszłości mogą potrzebować Twoi bliscy, a zwłaszcza dzieci. Małżonek na pewno zrozumie, jeśli w tym momencie nie stać Was na za wiele. Z listy przedświątecznych dziecięcych „marzeń” wykreśl zabawki, klocki, gry, elektronikę itp. Skup się na tym, co praktyczne. Skorzystaj z proponowanych przez nas Pięciu Zasad Prezentowych i spróbuj zastanowić się, czy jest:

  1. Coś, czego potrzebują.
  2. Coś do ubrania.
  3. Coś do czytania.
  4. Coś, czym można się podzielić.
  5. Coś, czego chcą.

PRACA Błogosławieństwo czy przekleństwo?

Praca jest głównym źródłem dochodów rodziny. Kiedy praca jest twórcza, cieszy człowieka, ale kiedy nie… No właśnie. Jak podchodzisz do swojej codziennej pracy? Czy jest to Twoje błogosławieństwo, czy też przekleństwo? Wielu z nas chciałoby mieć pracę, którą podejmowałoby się z radością. Ale też wielu z nas na swoją pracę po prostu narzeka. Co zrobić, aby tak nie było? Z jaką intencją idziesz do pracy? Podpowiadamy dlaczego, dla kogo, po co pracujesz. Czy zmieni się Twoje podejście do pracy?

Zapisz się na nasz newsletter!

Będziemy informować Cię o nowych artykułach i ciekawych wydarzeniach. Po zapisie otrzymasz dostęp do strony z bezpłatnymi kalkulatorami i arkuszami finansowymi, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki w tworzeniu domowego budżetu, skategoryzować wydatki, policzyć wydatki świąteczne i kilka innych!
Dla szukających inspiracji mamy także plik mp3 z konferencją „Finanse w trudnych czasach”.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych  w celu otrzymywania newslettera z informacjami zamieszczanymi na stronie www.compass.org.pl

Informujemy, że Twoja zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres fundacja@compass.org.pl

Dodaj komentarz